sobota, 8 czerwca 2013

Chcę usunąć ósemki. Jakie są możliwe powikłania?

Operacyjne usuwanie ósemek (dłutowanie) jest zabiegiem chirurgicznym i dlatego wiążą się z nim pewne ryzyka wystąpienia powikłań.
NIE SĄ ONE DUŻE, ale pacjent decydując się na zabieg powinien o ich wiedzieć.

1. Powikłania  zapalne mogą wystąpić niedługo po zabiegu (tj w ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu)  i jest to najczęściej zropienie krwiaka w ranie pooperacyjnej. Ryzyko wystąpienia wynosi ok 1 %. Regularne przyjmowanie antybiotyku po zabiegu i utrzymywanie dobrej higieny jamy ustnej  niwelują to ryzyko prawie do zera. Możemy także spotkać powikłania zapalne późne (występujące 4-6 tygodni po zabiegu). Jest to obrzęk, ból okolicy rany pooperacyjnej w wyniku złej higieny okolicy blizny pozabiegowej.

2. Ukruszenie się zębów sąsiednich (z reguły siódemki)- zawsze może się zdarzyć przy rękoczynie wysuwania ósemki zza siódemki. Wymaga wykonania w koronie siódemki wypełnienia.

3. Otwarcie zatoki szczękowej- przy usuwaniu górnej ósemki może się zdarzyć że jej korzenie tkwią w świetle zatoki szczękowej. Gdy usuwamy ósemkę powstaje połączenie, dziura pomiędzy zatoką szczękową i jamą ustną. Lekarz musi zaszyć połączenie w sposób wyjątkowo dokładny.

4. Największym problemem po zabiegu usuwania ósemki dolnej są parezy (podrażnienia) nerwów: zębodołowego dolnego i językowego. Stany te polega na zdrętwieniu wargi dolnej i zębów po stronie operowanej i/lub połowy języka po stronie operowanej. Ich statystyczne ryzyko to 1-3%.
Przyczyną parezy jest uraz operacyjny tkanek sąsiadujących z ósemką dolną. Czasem zdarza się tak że nerwy przebiegają tuż obok korzeni ósemki (patrz zdjęcie). Wtedy ryzyko parezy jest większe i wynosi nawet do 20%.
Pareza jest dokuczliwa, irytująca, ale nie jest groźna. Nie ma nią lekarstwa trzeba czekać na samoistną regenerację nerwów. Zwykle trwa to około 8 tygodni. Chociaż pamiętam przypadki trwające i 6 miesięcy.
Pareza to nie jest paraliż twarzy, pełna ruchomość twarzy jest zachowana, osłabione jest jedynie czucie.

UWAGA! Obrzęk policzka, ból pozabiegowy, niewyraźna, utrudniona mowa po zabiegu, trudności w przełykaniu NIE SĄ POWIKŁANIAMI!! To normalne konsekwencje przeprowadzenia zabiegu.

Autor: Wojciech Bukowski






Kółkiem zaznaczona część zęba "siódemki" która może się ukruszyć

258 komentarzy:

  1. Witam, na początek opiszę swoją sytuację bo mój chirurg denstysta mnie olał. Około 3 miesięcy temu miałam usówaną dolną ósemkę, po 2 miesiącach zrobiła mi się kieszonka pod siódemką, mój lekarz mówi, że jest ok, że to normalne. Od momentu usunięcia tej ósemki mam ostre powracające stany zapalne zatok. Czy to może być objaw po usunięciu tej ósemki ? Czy ta kieszonka to normalny objaw ? Czy istnieje możliwość, że chirurg zostawił kawałek korzenia, a to jest skutek uboczny ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Która ósemka była usuwana, górna czy dolna?

      Usuń
    2. prosze o kontakt na adres : chirurg.osemek@gmail.com, postaram się wszystko wytłumaczyć

      Usuń
    3. Witam . Jestem jakoś po 4 miesiącach po wyrwaniu 8ki . Czy możliwe jest to ze po takim czasie mogła wyskoczyć na jej wysokości mała gulka. Widoczna z zewnętrznej strony policzka ? Nie bolesna ani nic trochę twarda . Poprostu jest :)

      Usuń
  2. Witam serdecznie,

    Pisze do Pana z problemem, ktory sie ukazal 3 tygodnie po usunieciu dolnej prawej osemki. A mianowicie, od wczoraj odczuwam bol przy ranie nie jest on duzy, lecz wczesniej wszystko goilo sie bez bolu. Z tego co udalo mi sie zaobserwowac, to pojawilo sie lekkie opuchniecie rany i taka 'mala gulka' na policzku. Czy to stan zapalny, ktory wymaga interwencji lekarza? czy cos co moge tzw 'domowymi sposobami' wyleczyc.
    Dodam, ze nie mam teraz mozliwosci udania sie do lekarza, ktory wykonal zabieg, gdyz mieszkam w Anglii a zabieg byl wykonany w Polsce.Jednak rozwazam udanie sie do tutejszego lekarza.

    Bede wdzieczna za jakiekolwiek informacje.
    z gory dziekuje.
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę o bezpośredni kontakt na adres: chirurg.osemek@gmail.com

      Usuń
  3. WITAM SERDECZNIE

    MAM PYTANIE CZY TO PRAWDA ŻE GÓRNE ÓSEMKI SĄ ŁATWIEJSZE DO USUNIĘCIA NIZ DOLNE??MIAŁEM USUWANE JUZ DWIE DOLNE ÓSEMKI PRZEŻYŁEM TO NAWET DOBRZE TERAZ CZEKA MNIE USUWANIE GÓRNEJ JESZCZE MNIE NIC NIE BOLI ALE PO CO CZEKAĆ MAM JUZ ZDJĘCIE PANAROMICZNE I WYNIKA Z NIEGO ŻE GÓRNA ÓSEMKA JEST NA WYSYKOŚCI SZYJKI ZĘBA 7 A WLAŚCIWIE ROŚNIE RÓWNOLEGLE Z NIM TAK WYGLADA TO DLA MNIE NA ZDJĘCIU :( CZEKA MNIE CIĘŻKA PRZEPRAWA W ZWIAZKU Z TYM???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, górne ósemki sa zwykle mniej kłopotliwe podczas zabiegu i w okresie pozabiegowym. Jest tak ponieważ kość szczęki jest cieńsza i bardziej elastyczna niż kość żuchwy.

      Usuń
  4. to dobrze. martwi mi jedynie to ze moja osemka rosnie nie za 7 ale obok niej :(

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam,
    Mam zablokowaną ósemkę do (dłutowania) usunięcia w warunkach ambulatoryjnych. Żaden stomatolog dentysta nie chce podjąć się usunięcia zęba ze względu na blisko przebiegający nerw (mam zdjęcie panoramiczne). Dokucza mi trudny do opisania potęzny ból od 4 dni (zażywam ketonal forte i dzięki niemu jeszcze nie rzuciłem się pod pociąg z bólu, ale mój żołądek ciężko znosi jego obecność w organiźmie). Dostałem skierowanie do chirurga szczękowego do szpitala jednak ten ustalił najbliższy wolny termin na za dwa miesiące. Fizycznie nie jestem w stanie tak długo wytrzymać. Już jestem strzępkiem tego człowieka, którym byłem a minęło dopiero 4 dni.
    Czy wykonuje Pan takie zabiegi (prywatnie)? Jeśli tak to w jakiej części kraju? Szukałem chirurga na terenie woj.podkarpackiego, który podjąłby się wykonania zabiegu - jednak bez powodzenia.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Łukasz

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam.Czy po usunieciu chirurgicznym osemki mozliwe sa powklania w postaci bolu ucha i glowy? Chce dodac ze mija czwarta doba po zabiegu.pozdrawiam Lukasz

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzień dobry,
    wczoraj miałam usuwaną ósemkę dolną. Dostałam znieczulenie, więc zabieg przebiegł dość komfortowo. Ząb był duży więc mocno krwawiło.
    Dzisiaj ciągle mam zdrętwialą brodę i dolną wargę.
    Zgłosiłam się z tym do przychodni i przyjęła mnie inna pani doktor.
    Obejrzała zdjęcie i stwierdziła, że na zdjęciu widać nerwy blisko przebiegające więc mogło dojść do porażenia nerwu (to co opisuje pan w pkt. 4). Wypisała mi też antybiotyk.
    Czy można mówić o zaniedbaniu ze strony lekarza usuwającego mi tą ósemkę? Że nie powiadomił mnie o możliwym powikłaniu tego typu chociaż na zdjęciu widoczne są nerwy. Antybiotyku też nie wypisał. Wspomniał jedynie, że jeżeli będzie mocno krwawić to powinnam pójść na pogotowie..
    :( czy tak powinien zachować się lekarz..
    pierwszy raz mialam podane znieczulenie, o czym poinformowałam przed zabiegiem. Ósemka rosła prosto i była przykryta dziąsem, pytałam czy są inne możliwości zadbania o ósemkę, czy konieczne jest wyrwanie.. powiedział, że wyrwanie. A teraz czytam, że jest coś takiego jak odkrycie korony zęba..
    Jak to z tym wszystkim jest tak naprawdę? :(

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam serdecznie,
    Jestem około 2 miesiące po ekstrakcji dolnej ósemki. Wszystko ładnie się zagoiło. Opuchlizna była duza przez 3 dni, potem stopniowo malała. Jednak teraz, półtora- dwa miesiące od ekstrakcji zaczęło boleć w tym rejonie a dziś (3 dni później) jest już duża opuchlizna, zupełnie jak dzień po usunięciu ósemki. Lekarz przepisał mi Amotaks oraz zalecił zrobienie pantomogramu i wizytę i lekarza prowadzacego. Jednak chciałabym wiedzieć, czym może być to spowodowane? Czy teraz może to nawracać? Powiedzmy za 2 miesiące znowu obudzę się spuchnieta?

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam
    Od ok. 1,5 roku zęby dolne i górne bardzo ścisnęły się. Myślałam, że jak u siostry będzie to kwestia aparatu. Niestety, okazało się, że mam zatrzymane aż 4 ósemki...Mam 25lat :( Jestem załamana, czytam w internecie o powikłaniach i samym usuwaniu i nie wiem czy w ogóle się tego podejmować. Zęby wizualnie mam piękne, jak stwierdził dentysta (nie jeden), jednak widoczne są pod lampą mikropęknięcia pionowe na jedynkach - z powodu dużego nacisku. Dentysta po obejrzeniu zdjęcia szczęki powiedział, że nie podejmie się usuwania ósemek, bo są zbyt blisko nerwów - tylko chirurg. Czy mógłby doktor ocenić, czy konieczne jest usuwanie ich? Faktycznie mogę stracić jedynki przez nacisk...? W związku z tym, że panicznie boję się dentystów i bólu, myślę poważnie o narkozie i usunięciu np 2óch na raz, bo 4 sobie nie wyobrażam po tym jak narkoza puści... Proszę o pomoc. Mogę przysłać zdjęcie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę o kontakt i pantomogram tutaj: chirurg.dentysta@gmail.com

      Usuń
  10. Witam,
    3 tygodnie temu miałam usuwaną dolną ósemkę - zabieg był dość skomplikowany i założono mi szwy. Później wdał się stan zapalny, jeździłam codziennie na zakładanie lekarstwa, po tygodniu usunięto mi szwy. Dziąsło ładnie się goi, nie boli. Jednak ciągle odczuwam ból ucha - nie jest to ciągły ból, ale taki pulsujący, który pojawia się nagle. Czy jest to powiązane z usunięciem ósemki?

    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może tak być do 6 tyg. Ale zależy czy ból wygasa pomału czy się nasila (tak nie powinno być). W razie wątpliwości należy udać się na konsultacje do dentysty wykonującego zabieg

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  11. Dzień dobry, mam pytanie. 03.02 miałam usuwaną lewą górną ósemkę. Od tego czasu boli mnie cała twarz, szczególnie z lewej strony oraz dolna część czoła. Na ściągnięciu szwów zgłosiłam problem dentyście, ten jednak stwierdził, że nie ma to związku z usuwaniem zęba bowiem robiliśmy test na połączenie z zatokami (wydmuchiwałam powietrze przy ściśniętym nosie) i może to wynikać z przeziębienia oraz niedługiego czasu od zabiegu iże to przejdzie. Ból głowy jednak na tyle mi doskwierał, że poszłam do lekarza 1 kontaktu, który stwierdził bakteryjne zapalenie zatok (bowiem nigdy nie miałam z nimi żadnego problemu) i przepisał antybiotyki. Biorę je od dwóch dni i stwierdziłam nieznaczną poprawę. Czy jest możliwe, że doszło jednak do uszkodzenia zatok? jakie działania powinnam podjąć by problem zniknął?

    OdpowiedzUsuń
  12. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyczyną zapalenia zatok szczekowych w 90 % są problemy laryngologiczne (głównie przewlekle stany zapalne przewodów nosowych ) a tylko w 10 % chore zęby. Być może ze doszło to takiego zbiegu okoliczności ze zapalenie zatoki powstało po usunięciu zęba. Jeżeli dmuchala Pani przez nos po usunięciu to lekarz nie popełnił żadnego błędu. Być może także ze nie ma Pani zapalenia zatoki a ciągle boli Panią okolica zębodołu.
      Ostre zapalenie zatoki szczekowej dosyc latwo rozpoznac po tym ze dolegliwosci znacznie nasilaja sie na leżąco. Proszę pamiętać że dziąsło po usunięciu goi się tydzień ale kość szczeki juz około 6 tyg. Do tego momentu nie jest to takie samo miejsce jak każde inne w jamie ustnej i mogą występować dolegliwości bólowe.
      Proszę wziąć zalecany antybiotyk i poczekać. Mam nadzieje ze wszystko się uspokoi

      Usuń
  13. Witam :) Ja 11.02 miałam usuwaną ósemkę górną lewą, która była załkowicie zatrzymana i rosła wygięta w "banana". Nastąpiło powiklanie z zatoką - punktowy otwór. Założono mi 5 szwów i zapobiegawczo przepisano antybiotyk. W dniu zabiegu czułam sie dobrze, jak znieczulenie minęło żaden silnu ból mnie nie nawiedził. Spuchłam dopiero w nocy i taka opuchlizna duża utrzymywała się dwie doby. Od wczoraj stopniowo ustępuje. Nie czuję żadnego bólu dalej, tylko ucisk tej opuchlizny i dyskomfort z powodu szwów. Mam jednak szczękościsk - przez opuchliznę nie mogę ani ścisnąć zębów, ani otworzyć szczęki szerzej niż na grubość kciuka i jeszcze jakieś pół cm. Czy mimo obecnej opuchlizny mogę ćwiczyć otwieranie szczęki, żeby szczękościsk szybciej ustąpił? Czy wpłynie to niekorzystnie na ranę, opuchliznę, staw szczękowy? Będę wdzięczna za odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Czy mimo obecnej opuchlizny mogę ćwiczyć otwieranie szczęki, żeby szczękościsk szybciej ustąpił?"-jak najbardziej tak.

      "Czy wpłynie to niekorzystnie na ranę, opuchliznę, staw szczękowy?"-nie. Oczywiście przy założeniu że rozwieramy szczęki do oporu i DELIKATNIE ten opór przekraczamy

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  14. Witam mam do usuniecia dolna osemke ale jest problem bo korzen zeba lezy na nerwie i jest duze ryzyko uszkodzenia tego nerwu.Moja dentystka powiedziala ze usuniemy korone zeba a korzen zostanie w dziasle.Chcialam sie zapytac czy takie zabiegi sie praktykuje bo ja nie moge znalezc zadnych informacji na temat takiego zabiegu.Bardzo prosze o pomoc bo naprawde nie wiem czy poddac sie temu zabiegowi.Za odpowiedz z gory dziekuje.Dodam ze osemka jest zdrowa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zabieg ten nazywa się coronectomia.
      I jest to zabieg kontrowersyjny. Ja go nie polecam i nie wykonuje. Według mojej oceny w polskich warunkach prawnych zabieg ten nie jest dopuszczalny.
      Polska szkoła chirurgii stomatologicznej jako aksjomat uznaje bowiem konieczność usunięcia zęba w całości. Pozostawienie części zęba jest traktowane jako powikłanie.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. Dziekuje za szybka i rzetelna odpowiedz.Pozdrwiam

      Usuń
    4. Witam serdecznie mam podobny problem i chcialbym sie dowiedziec jak w koncu zostala rozwiazana sytuacja z ta osemka ?

      Usuń
  15. Witam. Mam mieć usuniętą dolną ósemkę ale biore w tej chwili antybiotyk Climdamycyne ze względu na zapalenie ucha. W koło zęba mam nacieki ropne. Czy powinnam teraz usunąć ząb czy poczekać do końca leczenia? Mój dentysta powiedział ze to moja decyzja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodam ze antybiotyk przepisal mi laryngolog, nie dentysta.

      Usuń
    2. Czy ósemka jest wyrźnięta i które ucho jest chore (po stronie ósemki czy przeciwnej)?

      Usuń
  16. Już się przebiła częściowo. Ucho jest chore od strony zęba. Mam również powiększony migdałowo z tej samej strony.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli sama ósemka nie boli to wyleczyl bym ucho a potem dopiero usuwal ósemke.

      Usuń
  17. Sam ząb nie dokucza zbytnio, bardziej dziąsło podrażnione i policzek od środka ósemka w bok idzie ).
    Dziękuję za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  18. A ją jestem 5 dzień po zabiegu usunięcia prawej dolnej 8. Wyglądam okropnie- mam wielkiego siniaka na krtani i zażółconą szyję aż po żuchwę do usuniętej ósemki. Ciągle mnie pobolewa. To normalne???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej. Ma Pani krwiak podskórny. Wygląda nienajlepiej ale nie jest groźny.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  19. 5 dni temu miałam usuwana prawa dolną ósemkę, była całkowicie zatrzymana. Opuchlizna z zewnątrz praktycznie zeszła już całkowicie jednak wewnątrz czuje opuchniety policzek i mam też twarda gule, która lekko boli przy dotykaniu. Czym może być ta gula? Mam wrażenie że przez nią tak bardzo odczuwam szczekoscisk...

    OdpowiedzUsuń
  20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  21. Z reguły jest to ślad po krwiaku podokostnowym.
    Nie jest to groźne ale może utrzymywać się przez kilka tygodni.
    Nie jest to widoczne z zewnątrz, nie boli ale sam pacjent czuje asymetrie twarzy w tym miejscu.

    OdpowiedzUsuń
  22. Dwa tygodnie temu miałam usuwaną górną ósemkę po stronie lewej z nacięciem dziąsła. Wydawało mi się że wszystko jest w porządku, opuchlizna zeszła, dentysta ściągnął szwy. Jednak od kilku dni pojawił się ból występujący zwłaszcza podczas gwałtownych ruchów i pochylania głowy w dół oraz podczas jedzenia. Czy jest to powód do niepokoju?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. Objawy mogą sugerować stan zapalny WEWNĄTRZ zatoki szczekowej.
      Czy podczas zabiegu lekarz stwierdził połączenie z zatoką szczękowa?
      Czy brała Pani antybiotyk po zabiegu?
      Z całą pewnością wymaga Pani ponownej konsultacji lekarskiej najlepiej u lekarza wykonującego zabieg

      Usuń
  23. Nie, nie brałam antybiotyku. Miałam zapisany Amoksiklav, ale pani dr poleciła brać go w razie nasilenia objawów zapalnych i wystąpienia gorączki. O takim połączeniu też nic nie było wspominane. Bardzo dziękuję za poradę, na pewno się zgłoszę do kontroli.

    OdpowiedzUsuń
  24. Jak długo po dłutowaniu ósemki należy unikac aktywności fizycznej? Kiedy można wrócić do uprawiania sportu?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Górne partie ciała powyżej przepony oszczędzać trzeba około 7 dni.
      Nie biegał bym także i nie pływał.
      Pełne obciążenie wysiłkiem po około 10 dniach

      Usuń
    2. Górne partie ciała powyżej przepony oszczędzać trzeba około 7 dni.
      Nie biegał bym także i nie pływał.
      Pełne obciążenie wysiłkiem po około 10 dniach

      Usuń
  25. Moim problemem jest górna ósemka rosnąca całkiem poziomo, znajdująca się w zatoce szczękowej. Na razie mialam tylko raz stan zapalny i na razie spokój, lecz zastanawiam się co będzie jeśli przyjdzie ją usunąć? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat jak to wygląda, a od jednej znajomej lekarki dostałam informację że będę musiała wtedy położyć się do szpitala i w znieczuleniu ogólnym to wykonają. Na razie się wstrzymuję póki mogę, ale prosiłabym o odpowiedź jak to wygląda :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę o przesłanie pantomogramu na adres: chirurg.dentysta@gmail.com
      Postaram się coś doradzić

      Usuń
    2. Proszę o przesłanie pantomogramu na adres: chirurg.dentysta@gmail.com
      Postaram się coś doradzić

      Usuń
  26. Witam serdecznie 10.03 miałam usunięta lewą dolną ósemke (była zatrzymana z dziąśle). Brałam przez 5 dni antybiotyk Dalacin C. Dentysta stwierdził że opuchlizna dobrze nie zeszła i antybiotyk mam brać dalej. Problem polega na tym że przy chodzeniu zaczynają strasznie boleć mnie górne zęby tak jakby wzrastało mi tam ciśnienie. Ból jest nie do wytrzymania, Przypomina że przychodzi dopiero gdy wyjdę na dłuższy spacer.

    OdpowiedzUsuń
  27. Proszę udać się na konsultacje do własnego lekarza.
    Najpewniej jest tak że boli Panią rana pooperacyjna którą trzeba obejrzeć.
    Dolegliwości zaś bardzo często promieniuja do górnych zębów.
    Pacjentowi wydaje się wtedy ze bolą górne zęby.
    Bywają oczywiście zbiegi okoliczności ze oprócz rany także inny ząb zaczyna chorować ale są to rzadkie przypadki.

    OdpowiedzUsuń
  28. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  29. 3 tyg miałam dłutowanie dolnej zatrzymanej ósemki, bralam przez tydzień antybiotyk, wszystko już właściwie wróciło do normy, tylko martwi mnie fakt, że minęły 3 tygodnie a ja nadal czuję że coś slono-slodkawego sączy się z rany, nie jest tego dużo ale jest to wyczuwalne, nie wydaje mi się żeby to była ropa bo nie ma tego charakterystycznego zapachu. Co to może być, i czy to jest normalne? Dziąsło jest jeszcze troszeczke opuchnięte, czasem zaboli leciutko ale poza tym nie boli nic.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zazwyczaj przyczyną takiego stanu jest zaleganiem resztek pokarmowych w okolicy blizny pooperacyjnej.
      Proszę wzmóc higienę w tej okolicy (a czasami jest to bardzo trudne ).
      Czyścić zęby miękką szczoteczką po każdym posiłku.
      W razie dalszego niepokoju najlepiej udać się do lekarza wykonującego zabieg.

      Usuń
  30. Dobry wieczór. W poniedziałek (3 dni temu) usunięto mi dolną ósemkę, mam założone szwy, opuchlizna jest już mniejsza, biorę antybiotyk zgodnie z zaleceniami. Za dwa tygodnie mam przyjść na zdjęcie szwów. Wczoraj jednak bardzo szczypały mnie dziąsła, więc postanowiłam skonsultować się ze swoim stomatologiem czy wszystko jest okej, więc dzisiaj stwierdzono, że wszystko jest w porządku. Niestety, dzisiaj wieczorem zauważyłam, że szwy tuż przy siódemce, poniżej zszycia na policzku poluzowały się i zauważam małą przestrzeń, coś białego. Tak jakby to co miałoby być zszyte, otworzyło się. Jest to małe, ale jednak jest i ja to dostrzegam (dziś u stomatologa jeszcze tego nie było). Dodatkowo cały czas czuję końce szwów, ponieważ podrażniają mi one dziąsło. Czytałam, że są przypadki, w których puszczają szwy zbyt wcześnie. Jestem zaniepokojona, nie wiem czym jest to białe (czy to kość? czy może coś innego?, nie mam pojęcia). Jutro spróbuję skontaktować się z chirurgiem, ale nie wiem czy mi się uda. W ostateczności zwrócę się z tym do innego lekarza. Chciałabym jednak zapytać czy to coś poważnego, czy powinnam się bardzo martwić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przez internet nie mogę odpowiedzieć na pytania.
      Wymaga Pani konsultacji lekarskiej.
      Czasami pacjent gubi szwy po kilku dniach i nie jest to coś groźnego.
      Czasami widać w okolicy rany kostny brzeg zębodołu i także nie jest to coś co bardzo złego.
      Ale najczęściej wszelkie białe naloty, elementy w okolicy rany poperacyjnej to zalegające resztki pokarmowe. Proszę dobrze czyścić zęby miękką szczoteczką nie naciskając mocno okolicy rany.
      Proszę pamiętać że każda brudna rana źle się goi a czysta dobrze.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. Dziękuję za odpowiedź. Byłam na konsultacji i okazało się, że wszystko jest w porządku, a ja niepotrzebnie panikowałam :)

      Usuń
  31. Jak długo może utrzymywać się gulka na żuchwie po dlutowaniu osemki? Minęły już 4 tyg a gulka nadal jest

    OdpowiedzUsuń
  32. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  33. Witam. Byłam na konsultacji u chirurga, który powiedział, ze korzenie dolnych ósemek lezą blisko nerwów i zaleca wykonać zabieg usunięcia pod narkoza, bo jest "duzo roboty". Stad moje pytanie czy mozna na stałe uszkodzić te nerwy? I czy narkoza jest konieczna? W koncu znieczulenie miejscowe rowniez działa i nic nie bede czuć.

    OdpowiedzUsuń
  34. Tak, niestety można.
    Teoretycznie pareza nerwu zebodolowego dolnego może być stanem stałym ale jednocześnie mało prawdopodobnym.
    Najczęściej pareza trwa od kilku tygodni do pol roku.
    Narkoza nie jest konieczna do usuwania osemek. Ale oczywiście jest wygodniejsza dla pacjenta i dla lekarza.

    OdpowiedzUsuń
  35. Tak, niestety można.
    Teoretycznie pareza nerwu zebodolowego dolnego może być stanem stałym ale jednocześnie mało prawdopodobnym.
    Najczęściej pareza trwa od kilku tygodni do pol roku.
    Narkoza nie jest konieczna do usuwania osemek. Ale oczywiście jest wygodniejsza dla pacjenta i dla lekarza.

    OdpowiedzUsuń
  36. Witam, jestem dwa tygodnie po usunięciu dolnej, lewej ósemki. Zabieg był wykonany u chirurga szczękowego, nie obeszło się bez dłutowania i założenia szwów.

    Tydzień po ekstrakcji, szwy zostały zdjęte.
    Niepokoi mnie to, że od strony policzka zrobiła się tak jakby kieszonka (tkanka dziąsła nie zrosła się dokładnie). Towarzyszy temu wrażliwość na np. zimną wodę.

    Czy to normalne - i z czasem dziąsło się zagoi?

    Kiedy zaglądam dokładniej wydaje mi się, że normalnie widać kawałek kości - nie przykrytej tkanką dziąsła.

    Co w takiej sytuacji robić?

    OdpowiedzUsuń
  37. Noże tak być 6-8 tygodni po zabiegu.
    Proszę dbać o higienę tego miejsca tak aby resztki pokarmowe nie zaległy w szczelinie za siódemka.
    Jeżeli pacjent źle czyści i jedzenie zalega wtedy boli samoistnie.
    Należy wtedy podejść do lekarza aby wyplukiwal szczelinę pod kontrolą wzroku. Zwykle to pomoga.

    OdpowiedzUsuń
  38. 4 kwietnia miałam usuwaną dolną prawą ósemkę. Pomimo długiego zabiegu nie udało się go usunąć w całości. Lekarz pozostawił część korzenia do usunięcia za dwa tygodnie. Dodatkowo mam odrętwiałą cześć wargi i brody i szczękościsk. Zastanawiam się czy takie postępowanie jest dopuszczalne, no i odrętwienie ustąpi.

    OdpowiedzUsuń
  39. Pareza nerwu zebodolowego dolnego może trwać od kilku tygodni do pol roku. Pozostawienie korzenia jest powiklaniem (ale nie błędem lekarza). I jak to z każdym powiklaniem należy dążyć do jak najszybszego jego opanowania (czyli usunięcia korzenia). Niektórzy robią to od razu inni następnego dnia jeszcze inni po tygodniu.
    Ja uważam że im szybciej tym lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  40. Pareza nerwu zebodolowego dolnego może trwać od kilku tygodni do pol roku. Pozostawienie korzenia jest powiklaniem (ale nie błędem lekarza). I jak to z każdym powiklaniem należy dążyć do jak najszybszego jego opanowania (czyli usunięcia korzenia). Niektórzy robią to od razu inni następnego dnia jeszcze inni po tygodniu.
    Ja uważam że im szybciej tym lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  41. Witam miałam usuwane dwie dolne ósemki nie było tak strasznie ale teraz zaczęczy dokuczać mi górne zrobiłam zdjęcie i okazało się że ząb tkwi w zatoce szczękowej mam silne bóle jak wygląda usunięcie takiego zęba

    OdpowiedzUsuń
  42. Witam miałam usuwane dwie dolne ósemki nie było tak strasznie ale teraz zaczęczy dokuczać mi górne zrobiłam zdjęcie i okazało się że ząb tkwi w zatoce szczękowej mam silne bóle jak wygląda usunięcie takiego zęba

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak dolnego a nawet lepiej.
      Usuwanie górnych ósemek z reguły jest łatwiejsze niż dolnych a rana łatwiej się goi.
      Jeżeli będzie otwarta zatoka lekarz założy szwy i poda antybiotyk

      Usuń
    2. Tak jak dolnego a nawet lepiej.
      Usuwanie górnych ósemek z reguły jest łatwiejsze niż dolnych a rana łatwiej się goi.
      Jeżeli będzie otwarta zatoka lekarz założy szwy i poda antybiotyk

      Usuń
  43. Szanowny Panie Doktorze,

    na dole rosną mi dwie ósemki. Ta po lewej stronie rośnie prawidłowo. Niestety na tę po prawej było za mało miejsca. Miałam robione zdjęcie panoramiczne i lekarz ortodonta zadecydował o wyrwaniu leczonej niegdyś kanałowo szóstki, aby zrobić miejsce na ósemkę. Wszystko miało być w porządku, niestety ósemka ta nie mogąc się zmieścić zaczęła rosnąc jakby z boku, tym samym wrastając trochę w policzek. Co jakiś czas czuję ból i zastanawiam się czy wszystko jest w porządku. Nie jestem już w leczeniu ortodontycznym, a sprawa ósemek nie daje mi spokoju. Będę wdzięczna za poradę.

    OdpowiedzUsuń
  44. Niestety nie mogę się wypowiedzieć przez internet w Pani sprawie.
    Potrzebne do tego jest badanie kliniczne (czyli konsultacja na żywo).
    Tutaj mogę jedynie powiedzieć że ósemki są zębami nieprzewidywalnymi i nie trudno poddają się leczeniu ortodontycznemu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, dziękuję za szybką odpowiedź. Około rok temu konsultowałam się w tej sprawie również ze stomatologiem (już wtedy rosły w taki sposób), który nie wskazywał na konieczność wyrywania. W tej sytuacji chyba najlepiej będzie znowu umówić się na konsultację ortodontyczną. Może ja zwyczajnie ze względu na ilość tego co się mówi/pisze na temat ósemek zwyczajnie panikuję. Pozdrawiam :)

      Usuń
  45. Niestety nie mogę się wypowiedzieć przez internet w Pani sprawie.
    Potrzebne do tego jest badanie kliniczne (czyli konsultacja na żywo).
    Tutaj mogę jedynie powiedzieć że ósemki są zębami nieprzewidywalnymi i nie trudno poddają się leczeniu ortodontycznemu.

    OdpowiedzUsuń
  46. Witam Panie Doktorze,
    5 dni temu miałam usuwaną górną prawą ósemkę.Ząb był zatrzymany.Mam założone szwy.cztery dni przed zabiegiem zaczęłam brać Clindamycin 600 /2x1tabl przez 6 dni/.Po zabiegu chirurg nie zaordynował przedłużenia antybiotykoterapii/. Rana w zasadzie już nie boli - momentami czuję szczypanie. Ząb rósł poziomo w stronę policzka/ucha, więc nie jestem w stanie sama sprawdzić, czy w ranie nic się nie dzieje.Dwa dni temu zauważyłam, że dość często zatyka mi ucho. To jest takie uczucie przytkania, kłucia.Nie jest bardzo bolesne i mija, ale jednak jest dokuczliwe. Czuję również jakby drętwienie szczęki od strony ucha i skroni. Nie wiem, czy to jest normalne, ale lekarz nie uprzedzał mnie o takich skutkach ubocznych.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  47. Nie są to jakieś specyficzne objawy. Myślę że 5 dni po zabiegu różne tego typu wrażenia mogą występować.
    Zalecam cierpliwość.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za odpowiedź.Mam dość wysoki próg bólu i czasem boję się, żeby nie przegapić jakiś niepokojących objawów;)
      Miłego dnia:)

      Usuń
  48. Nie są to jakieś specyficzne objawy. Myślę że 5 dni po zabiegu różne tego typu wrażenia mogą występować.
    Zalecam cierpliwość.

    OdpowiedzUsuń
  49. Gdy dojdzie do uszkodzenia nerwu językowego z obu stron to czy normalnie mozna mowic?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. Nie widziałem takiego przypadku ale jest on teoretycznie możliwy.
      Obustronna pareza nerwu językowego (czyli zdretwienie całego języka ) była by dla pacjenta bardzo dokuczliwa. Mowa powinna być zachowana (bo za ruch języka odpowiada jeszcze inny nerw) ale z pewnością stan ten bardzo by pacjentowi przeszkadzał

      Usuń
    3. Jeśli ryzyko uszkodzenia nerwu zębodołowego dolnego jest większe niz u normalnego pacjenta to wiaze sie to z tak samo większym ryzykiem w przypadku nerwu językowego?

      Usuń
    4. Nie. Zazwyczaj ryzyko parezy nerwu językowego jest mniejsze i stale niż w przypadku nerwu zebodolowego dolnego

      Usuń
  50. Witam :) bardzo proszę o pomoc. Jakis miesiąc temu zaczęła mi sie wyrzynać dolna ósemka a przy okazji zaczęła boleć też górna cześć szczęki włącznie z ósemką, najgorzej dokuczało to w nocy. obrzmiałe dziąsło itp. Udałam się do chirurga stomatologa, który na podstawie pantomogramu uznał że powinnam usunąc dolną ósemkę, ktora jest zatrzymana. 7 kwietnia odbyło sie dłutowanie , wszystko dobrze się goi przyjmuje antybiotyk.Jestem troszke spuchnięta ale rana mi nie dokucza szczególnie. Gorzej z górną ósemką która jest obolała, szczególnie dziąsło pod nią. Kolejne zęby także daja o sobie znać w tym jeden leczony kanałowo. Na początku oskarżałam tego leczono kanałowo ale zarowna moja pani stomatolog ani chirurg szczękowy niczego nie widzą - także na zdjęciu. Czy to możliwe żeby ból z rany promieniował na górne zęby czy to górna ósemka coś kombinuje, zaznaczam że jest zdrowa w całości wyrośnięta? a może to wina zęba leczonego kanałowo? bardzo proszę o pomoc, oni nic nie widzą, mnie boli i spać nie mogę, boje sie żeby nie było gorszych skutków przez odkładanie tego w czasie. p.s. wykluczyłam stan zapalny górnej ósemki gdyż po dwóch antybiotykach (clindamadycin mip i augumentin) dolegliwości choć trochę by ustąpiły a tak dalej dokucza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jest to możliwe ze rana w źuchwie promieniuje bólem do górnych zębów

      Usuń
    2. bardzo dziękuje za szybka odpowiedź. tylko pytanie - problem z górnymi zębami zaczął się przed dłutowaniem jak ósemka próbowała jeszcze wyrosnąć. w nocy dziąsło górnej ósemki jest lekko obrzmiałe a przy ranie wszystko super.

      Usuń
    3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    4. To proszę zdać się na własnych doktorów.
      Tylko ktoś kto widzi Panią na żywo może to ocenic.

      Usuń
  51. Witam, mam do usunięcia prawą dolną ósemkę. Chirurg boi się jej wyrwać bo korzeń znajduje się na linii nerwu,(mam
    Pantenogram i tomografię zemba) ząb bardzo mnie bolał zrobił się stan zapalny po antybiotyku ból ustąpił. Chirurg zatruł mi ten ząb(minęło 5 dni) boi się wyzwania z wg na bliskie położenie nerwu. Przy zatruwaniu poraniono mi chemicznie dziąsła bardzo boli, smaruje solcoserylem (zalecenie dentysty) jednak ból nie ustępuje. Nie mogę normalnie funkcjonować z wg na ból. Czy powinnam czekać z wyzwaniem do momentu założenia dziąsła, gdzie w okolicy Warszawy (Żyrardów) mogę ząb ten usunąć?

    OdpowiedzUsuń
  52. Witam, mam do usunięcia prawą dolną ósemkę. Chirurg boi się jej wyrwać bo korzeń znajduje się na linii nerwu,(mam
    Pantenogram i tomografię zemba) ząb bardzo mnie bolał zrobił się stan zapalny po antybiotyku ból ustąpił. Chirurg zatruł mi ten ząb(minęło 5 dni) boi się wyzwania z wg na bliskie położenie nerwu. Przy zatruwaniu poraniono mi chemicznie dziąsła bardzo boli, smaruje solcoserylem (zalecenie dentysty) jednak ból nie ustępuje. Nie mogę normalnie funkcjonować z wg na ból. Czy powinnam czekać z wyzwaniem do momentu założenia dziąsła, gdzie w okolicy Warszawy (Żyrardów) mogę ząb ten usunąć?

    OdpowiedzUsuń
  53. Proszę przeslac swój pantomogram na adres chirurg.osemek@gmail.com.
    Postaram się coś doradzić

    OdpowiedzUsuń
  54. Witam Pana,

    uprzejmie proszę o informację, jaki wpływ ma wyżynanie się ósemek na bruksizm zarówno przed ich usunięciem (to zapewne może być jedna z przyczyn? - poza tym mam stwierdzoną nerwicę więc druga przyczyna jest całkiem oczywista) jak i już po usunięciu, tzn. nie zagryzę sobie rany na miazgę?
    Ewentualnie, nie orientuje się Pan może, ile czasu po zabiegu można wykonać szynę relaksacyjną? Czy też może da się dociąć istniejącą do nowego układu zębów bez jednej ósemki?
    Na NFZ w przyszłym roku będę chciał usunąć 3 ósemki, na chwilę obecną muszę prywatnie usunąć jedną górną, i to w związku z nią te pytania - wyrosła trochę krzywo i ociera się za bardzo o dolne zęby.

    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Pana serdeczne, K.

    OdpowiedzUsuń
  55. Nie widzę bezpośredniego powiązania bruxizmu z zatrzymanymi ósemkami.
    Bruxizm niszczy zęby i obniża wysokość zwarcia ale nie ma to wpływu na dolegliwości ze strony ósemek.
    Jeżeli ósemki mają wskazania do usunięcia to należy to zrobić.
    Gojenia rany proszę się nie bać. Rana i tak będzie Panu dokuczać niezależnie od tego czy będzie drazniona przy zaciskaniu zębów czy nie.
    Szynę zgryzową można wykonać po pełnym zagojeniu rany, decyduje o tym protetyk. Zwykle jest to po 3-4 tygodnie od zabiegu.
    Nie radzę robić szyny przed usunięciem ósemek. Po ekstrakcji szyna może przestać pasować i trzeba będzie ją robić od nowa.

    OdpowiedzUsuń
  56. Dzień dobry
    Minęły (dopiero) 3 dni od ekstrakcji obu zatrzymanych całkowicie 8semek z prawej strony. Opuchlizna po zabiegu narastała do około drugiej doby, po czym stopniowo zaczęła się zmniejszać. Z każdą "godziną" jest lepiej z ruchomością szczęki i żuchwy. Dbam o higienę jamy ustnej i higienę samej rany (czyszczę ją delikatnie miękką szczoteczką po każdym posiłku). Kilkanaście godzin temu ponad założonymi szwami pojawiła mi się mała biała plamka, która szczypie (czy to może być ranka wywołana nadmiernym czyszczeniem?). Próbowałam to wyczyścić włoskami szczoteczki - jest niezmywalne, a ponadto spowodowało nasilenie bólu i zaczerwienienie tej okolicy jamy ustnej. Czy mam powody do niepokoju (czy to może być owrzodzenie?), czy może jest to typowy proces gojenia się rany w jamie ustnej? Niestety powikłaniem po zabiegu jest pareza nerwu językowego - nie mam czucia w połowie języka. Już w około 7 godzin po zabiegu wydawało mi się, że coś jest nie tak z moim językiem, kiedy całe znieczulenie "zeszło", a język pozostał jakiś dziwny... Jest dokładnie, jak doktor opisywał - kłopotliwe, utrudnia mowę, połykanie i póki co trochę bolesne. Zdarzają mi się "strzały prądu" w języku (nie wiem jak to nazwać?), najczęściej podczas jedzenia. Staram się być cierpliwa, oczywiście mam świadomość, że regeneracja potrwa. Proszę jednak o informację czy możliwe jest całkowite zerwanie nerwu?
    Z góry dziękuję za poświęcony czas na udzielenie odpowiedzi.
    Pozdrawiam serdecznie
    Sylwia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Biała plamka niedaleko rany być może jest to AFTA czyli plesniawka. Fachowo jest to zmiana o charakterze wirusowym. Jest to ten sam wirus który na wargach powoduje opryszczke. Co do parezy nerwu językowego to trzeba czekać i być cierpliwym. Strzały prądu dobrze rokują. Całkowite przerwanie nerwu jest możliwe ale zdarza się bardzo bardzo rzadko.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. Dzień dobry Doktorze,
      Minęło dokładnie już 7 miesięcy. Niestety język nie wrócił do pełnej sprawności... :( Nastąpiła ogromna adaptacja, nie mam problemów (już) z mówieniem. Nie "zjadam" też już własnego języka - przyznam szczerze, że nagminne kaleczenie języka, przygryzanie - był to wielki problem jeszcze do 4 miesiąca po zabiegu.
      Czucie wróciło w pewnej części. Nie jest całkowite. Wróciła częściowo reakcja języka na temperaturę - odczuwam przykurcz (nazywam to po swojemu, że mam wtedy język jak kołek). Odczuwam również mrowienie dziąsła przy zębie 7.
      Przez cały ten czas czekałam na wrócenie języka do pełnej sprawności, to jednak nie nastąpiło. Jest lepiej, ale nie tak jak bym tego pragnęła.
      Czy mógłby mi Pan poradzić jakiś sposób na usprawnienie funkcji języka? W badaniach naukowych próbowano laseroterapii, czy taki sposób warto zastosować? Czytałam również o suplementacji witaminami z grupy B. Nie mam jednak żadnych wiarygodnych informacji na ten temat. Czy miał Pan już takie przypadki (beznadziejne...) w swojej karierze?
      Z góry uprzejmie dziękuję za poświęcenie czasu na udzielenie odpowiedzi.
      Sylwia

      Usuń
  57. Witam. Z powodu częściowo zatrzymanych zębów „mądrości” otrzymałam skierowanie na ich chirurgiczne usunięcie. Jestem po konsultacji stomatologicznej gdzie zostało wykonane zdjęcie rentgenowskie. Na podstawie zdjęcia powiedziano mi, że korzenie ósemek są długie i istnieje ryzyko uszkodzenia pobliskiego nerwu (co wiąże się z zanikiem czucia w tej okolicy- nie ukrywam, że to mnie zaniepokoiło) oraz korzeń górnego zęba znajduje się w zatoce szczękowej. Otrzymałam też skierowanie na tomografie żuchwy CBCT. Chciałam prosić o radę co do postępowania w takim przypadku? Czy jest powód do niepokoju? Czy decydować się na usuwanie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę o przesłanie pantomogramu na adres chirurg.osemek@gmail.com
      Postaram się coś poradzić

      Usuń
  58. Witam. Ponad tydzien temu miałam dłutowaną ósemkę, wszystko było ok, szwy zostały wczoraj zdjęte, lekarz powiedział że dobrze się goi. Również wczoraj podczas jedzenia kanapki coś mi głośno strzeliło po stronie usunietej ósemki i od tego czasu czuje tępę bóle, które nasilają się przy wzmożonym poruszaniu się, schylaniu i gryzieniu twardszych rzeczy. Również czuje co jakiś czas słonawy smak w ustach i mam lekko podkrwawioną ślinę. O czym to wszystko może świadczyć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest to pewno nic poważnego ale się Pani niepokoi proszę koniecznie skontaktować się z własnym lekarzem.
      Via internet nie jestem w stanie udzielić dokładniejszych wyjaśnień. Konieczne jest badanie kliniczne.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  59. Dzień dobry,
    Ze względu na powracający co jakiś czas stan zapalny dolnej ósemki, poważnie myślę o jej wyrwaniu. Byłam juz na konsultacji u chirurga szczękowego, który zrobił mi TK żuchwy i zdjęcie RTG. Podobno korzenie zęba są bardzo blisko nerwu. Czy mógłby Pan doradzi mi co zrobić - poczekać ile się da z usuwaniem czy jednak nie? Wstępnie umówiłam się na wyrwanie 8 czerwca, ale mam oczywiście wielkie obawy. Dodam, że ok. 10 lat temu miałam usuwanego guza szczęki górnej po stronie lewej - nie mam dużej części szczęki. Dokuczliwa ósemka jest na dole po prawej stronie i obawiam sie po prostu, że jeśli stracę czucie, to ciężko będzie mi jeść. Obawiam się też antybiotykoterapii po wyrwaniu zęba ze względu na przewlekłe zapalenie żołądka.
    Bardzo proszę o radę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odkladnie zabiegu nic nie zmieni.
      Ryzyko parezy nerwu zebodolowego dolnego jest niezmienne w czasie.
      Jeżeli lekarz to stwierdził to niestety ostateczna decyzja należy do Pana.
      Pytanie jest na ile stany zapalne przy ósemce Panu przeszkadzają. Z obserwacji moich pacjentów wiem ze bywają one bardzo dokuczliwe.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  60. Witam,

    Tydzień temu miałam usuwaną dolną 8, dosyć sporą porcję znieczulenie, niestety po jego ustąpieniu pozostało uczucie zdrętwienia dolnej wargi oraz brody, jak rozumiem po przeczytaniu powyższych wypowiedzi chodzi o nerw zębodołowy dolny, lekarz wspominał iż w razie utrzymujących się objawów zalecana będzie terapia witaminami b bądz ewentualna magnetostymulacja. Chciałam zapytać czy faktycznie działania te przyspieszają regenrację nerwu, czy są one konieczne już przy poważnych uszkodzeniach? Dodam iż wszystkie mięśnie twarzy są sprawne, jezyk również. Bardzo martwi mnie możliwość trwałego utrzymania się tych objawów :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaminy z grupy B, pole magnetyczne czy laser biostymulacyjny na pewno nie zaszkodzą.
      Ale czy wyraźnie pomogą to już inna sprawa.
      Są lekarze którzy je stosują i tacy którzy tego nie robią. Nie ma jednego utartego schematu.
      Moje doświadczenie jest takie ze większość parez utrzymuje się około 2 miesięcy a bardziej uporczywe przypadki do pół roku.

      Usuń
  61. Witam
    Ponad rok temu miałam usuwane dwie lewe ósemki. Czeka mnie jeszcze usunięcie prawych (ortodonta kazał mi je wyciąć z powodu braku miejsca). Ostatnio zauważyłam różnice w mimice. Czy możliwa jest deformacja twarzy spowodowana dużym odstępem pomiędzy zabiegami?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie słyszałem aby ósemki były przyczyną takich różnic.
      Nie wydaje mi się to możliwe.

      Usuń
    2. Nie słyszałem aby ósemki były przyczyną takich różnic.
      Nie wydaje mi się to możliwe.

      Usuń
  62. Witam serdecznie,mam problem dotyczący ósemek dolnych które wg zdjęcia są zatrzymane w dziąsle a na domiar złego, lewa ósemka zatrzymała wyrżnięciu siódemki która pokazała się tylko cześciowo. Co mam z tym zrobić ? Moja dentystka zaleca udanie się do ortodonty, który aparatem będzie próbował wyciągać siódemkę ale wcześniej jest konieczność usunięcia zatrzymanych ósemek. Bardzo boje się tego zabiegu gdyż moja dentystka poinformowała mnie o ewentualnych powikłaniach w postaci uszkodzenia nerwów gdyż blisko sąsiaduje z nieszczęsnymi osemkami. Co mam zrobić Panie doktorze gdyż nie chciałabym mieć styczności z tym porażeniem. Mogę wysłać Panu zdjęcie na maila z prośba o poradę. Pozdrawiam Ilona.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę o przesłanie pantomogramu na adres chirurg.osemek@gmail.com
      Postaram się coś poradzić

      Usuń
  63. Witam, w polowie kwietnia, prawie dwa miesiace temu mialam usuwana zatrzymana prawa dolna osemke, aktualnie dziaslo jest ladnie zarosniete. Jednak jakies 2 dni temu pojawila sie opuchlizna i lekki bol, czegk to noze byc przyczyna, czy powinnam udac sie do chirurga ktory wykonywal zabieg?

    Z kolei miesiac temu ponad mialam usuwana lewa dolna osemke, dziaslo nie boli, nie jest nadwrazliwe miejsce po zabiegu, jednak nadal nie jest zarosniete mimo iz byly nalozone szwy. Czy to normalne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ws prawej strony: tak, jest to możliwe. Zazwyczaj jest to spowodowane zaleganiem resztek pokarmowych w okolicy blizny po ósemce (tuż za siodemka) i tak powinien Panią obejrzeć lekarz.
      Ws lewej strony : mysle ze jest to blizna po zabiegu.
      blizna poperacyjna w jamie ustnej może być mocno wyczuwalna nawet do 3 miesięcy po zabiegu. Nie jest to nic groźnego proszę zachowywać wzmożoną higienę w tej okolicy

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  64. Witam, pod koniec maja miałam dłutowaną ósemkę. Wszystko sie zagoiło. W dziaślę jednak była wyczuwalna gulka, która teraz pwiększyła się, a polik spóchł i wyglądam jak zaraz po zabiegu. Gdy totykam boli. Z racji, ze nie mam możliwości wybrania sie do chirurga gdzie byl wykonywany zabieg udałam sie do stomatologa. Przepisał antybiotyk i na tym sie skończyło. Co to może byc bo nie uzyskałam żadnych informacji a antybiotyk bym wydajy na moją prośbę. Mam posmak ropny. Prosze o radę

    OdpowiedzUsuń
  65. Witam, pod koniec maja miałam dłutowaną ósemkę. Wszystko sie zagoiło. W dziaślę jednak była wyczuwalna gulka, która teraz pwiększyła się, a polik spóchł i wyglądam jak zaraz po zabiegu. Gdy totykam boli. Z racji, ze nie mam możliwości wybrania sie do chirurga gdzie byl wykonywany zabieg udałam sie do stomatologa. Przepisał antybiotyk i na tym sie skończyło. Co to może byc bo nie uzyskałam żadnych informacji a antybiotyk bym wydajy na moją prośbę. Mam posmak ropny. Prosze o radę

    OdpowiedzUsuń
  66. Dłutowana była dolna lewa ósemka.

    OdpowiedzUsuń
  67. Bywa że w 6-8 tygodni po zabiegu chirurgicznym w jamie ustnej pojawia się stan zapalny w okolicy rany poperacyjnej.
    Z reguły nie do końca można uchwycić jego przyczyny.
    Być może okolica blizny jest mocno nierówna co powoduje zaleganie resztek pokarmowych w tym miejscu i zropienie?
    Być może lekarz nie do końca dokładnie wyplukal ranę po zabiegu?
    Zakładam oczywiście ze sam ząb został usunięty w całości.
    Moje postępowanie jest następujące:
    1. Przy dużym obrzęku otwarcie blizny , płukanie i drenaż
    2. Przy mniejszym podanie antybiotyku
    3. Jeżeli sprawa nawraca zawsze robie rewizję rany (bardzo rzadko jest to konieczne ).

    OdpowiedzUsuń
  68. Bywa że w 6-8 tygodni po zabiegu chirurgicznym w jamie ustnej pojawia się stan zapalny w okolicy rany poperacyjnej.
    Z reguły nie do końca można uchwycić jego przyczyny.
    Być może okolica blizny jest mocno nierówna co powoduje zaleganie resztek pokarmowych w tym miejscu i zropienie?
    Być może lekarz nie do końca dokładnie wyplukal ranę po zabiegu?
    Zakładam oczywiście ze sam ząb został usunięty w całości.
    Moje postępowanie jest następujące:
    1. Przy dużym obrzęku otwarcie blizny , płukanie i drenaż
    2. Przy mniejszym podanie antybiotyku
    3. Jeżeli sprawa nawraca zawsze robie rewizję rany (bardzo rzadko jest to konieczne ).

    OdpowiedzUsuń
  69. Witam, 01.04 miałam usuwaną ostatnią dolną ósemkę. Cięzko było się do niej dostać, ponieważ była głęboko osadzona i ,,leżała".. po trzech tygodniach od zabiegu pojawił się stan zapalny, (opuchlizna, ropa w miejscu rany)jednak po antybiotykach wszystko wróciło do normy. Teraz po prawie czterech miesiącach czuję, że znowu zaczyna mnie boleć miejsce, w którym była ósemka, i policzek zaczyna mi puchnąć. Aktualnie jestem za granicą i nie mam mozliwośi dostać się do swojego chirurga. Co w takiej systuacji mogę zrobić?? I czy znowu powstaje mi stan zapalny ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę udać się do lekarza.
      Stany zapalne w okolicy rany poperacyjnej po ósemce rzadko nawracaja. Ale jest to możliwe.
      Via internet nie mogę nic więcej poradzić

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  70. Witam, na początku marca miałam dlutowana prawa dolną ósemkę. Po ekstrakcji bralam antybiotyk, wszystko przebiegało dobrze, jednak teraz po czterech miesiącach czasem czuję lekki ból w okolicy poekstrakcyjnej, tak jakby w kości (?), czasem dodatkowo czuje przy tym lekki ból prawej strony szyi. Nie jest to bol mocny i ciągły, jednak czasami 'coś tam' odczuwam i zastanawiam się czy to może boleć kość która się jeszcze dobrze nie zrosla? Czy mogło po takim czasie zrobić się jakieś zapalenie skoro do tej pory nie było problemów? Z góry bardzo dziękuję Panu za odpowiedź! Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  71. Stan zapalny za paru miesiącach od usuniecia ósemki jest możliwy. Najczęściej jego przyczyną sa zalegające resztki pokarmowe tuż za siódemką. Zakładam oczywiście że sama ósemka została została usunięta w całości.
    To tyle ile mogę powiedzieć przez internet. Sugeruję kontakt z lekarzem wykonującym zabieg

    OdpowiedzUsuń
  72. Dobry wieczór. pod ósemką zrobił się stan zapalny, moj lekarz stomatolog powiedział że trzeba usunąć go chirurgicznie. Jednak co jest najważniejsze- mam neuralgię nerwu trójdzielnego, ostatni ,,atak bólowy,, miałam we wrześniu...korzenie zęba okalają nerw. Czy to oznacza że po zabiegu będzie bolał mnie ten trójdzielny. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo ciekawe pytanie. Mówiąc szczerze nie pamiętam takiego przypadku aby dlutowac ósemke pacjentowi z neurologia nerwu trójdzielnego.
      Mam pytania: czy neuralgia występuje po tej samej stronie co ósemka i która gałąź nerwu zwykle boli (która okolica twarzy)?

      Usuń
    2. Bardzo ciekawe pytanie. Mówiąc szczerze nie pamiętam takiego przypadku aby dlutowac ósemke pacjentowi z neurologia nerwu trójdzielnego.
      Mam pytania: czy neuralgia występuje po tej samej stronie co ósemka i która gałąź nerwu zwykle boli (która okolica twarzy)?

      Usuń
    3. Bardzo dziękuje za zainteresowanie moim pytaniem. co do zęba to jest to dolna ósemka po prawej stronie a ból w neuralgii zaczyna się od żuchwy (od zębów)właśnie tej strony gdzie jest ta nieszczęsna ósemka i przechodzi do głowy. Dodam jeszcze że stomatolog dał mi wybór czy leczymy stan zapalny (tam się zbiera jakies ciśnienie) czy usuwamy ale ja nie mam żadnej wiedzy co będzie lepsze więc trudno dokonać mi wyboru.

      Usuń
    4. Ups to niedobrze.
      Nie wiem mówiąc szczerze co poradzić bo jak napisałem nie znam jasnych wskazań dla takich sytuacji. Myślę że trzeba kierować się ogólną logiką: czyli jeżeli ósemka nadaje się do leczenia to ja leczyć a kiedy nic już nie będzie można zrobić wtedy usunąć.
      Czy może mieć to wpływ na neuralgie tego nie wiem. Jest to choroba zupełnie nieprzewidywalna.

      Usuń
  73. Witam,

    Na początku kwietnia tego roku miałam usuwaną górną lewą ósemkę - był to ząb zatrzymany, jego korony nie było widać. Powodował ogromny ból więc dostałam antybiotyk, a tydzień później ząb został usunięty. Rana zagoiła się bardzo dobrze, ale miesiąc po zabiegu pojawił obrzęk lewego policzka i górnej powieki oka. Miałam wykonaną tomografię głowy ze względu na bardzo silne bóle. Z zatokami wszystko jest w porządku, stwierdzono zapalenie okostnej i przepisano mi antybiotyk - Dalacin C przez 10 dni. Poprawa nastąpiła jednak nadal czuję rozpieranie w policzku, jest lekki obrzęk. Mam dziwne uczucie ściągania w tych kościach, które promieniuje nad skronią, koła ucha, aż do tylnej części szyi. Czasem ból oka, lekkie opuchnięcie powieki i dziwne uczucie przy unoszeniu brwi. Lewa strona jest nadal bardzo wrażliwa przy dotyku. Mam trudności z noszeniem okularów, bo stale "odczuwam" te kości. Od zabiegu minęły prawie 4 miesiące. Czy takie dolegliwości są normalne? Dodam, że w styczniu miałam usuwaną ósemkę dolną, także po lewej stronie, zabieg trwał 40 min i był skomplikowany. Jednak wszystko zagoiło się prawidłowo i nie było żadnych powikłań.

    Proszę o odpowiedź,
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani objawy wskazują na stan zapalny w okolicy rany poperacyjnej.
      Przyczyny tego stanu są następujące:
      1. Ząb nieusuniety do końca -rtg lub CT powinny to wyjaśnić
      2. Choroba zęba sąsiedniego jako koincydencja
      3. Martwaki kostne w loży pooperacyjnej czyli bardzo drobne fragmenty kostne które nie zostały wyplukane przed zaszyciem rany. Jeżeli sprawa nawraca ja moim pacjentom proponuje rewizję rany.
      Oczywiście wymaga Pani stałej opieki i obserwacji lekarskiej.
      To tyle ile mogę doradzić przez internet.

      Usuń
    2. Bardzo dziękuje za odpowiedź.

      Usuń
  74. Witam. Mam problem z prawą dolną ósemką. Mianowicie: Wokół niej zrobił sie stan zapalny, wiec stomatolog przepisała mi antybiotyk (Dalacin c 300 mg, 1 tabl. co 8 h), jednak nie widać poprawy, chociaż biorę go juz czwarty dzień... Do tego cały czas mnie boli i mam szczękościsk, taki ze praktyczne jem tylko rzeczy płynne. Czy mozna usunąć ósemkę przy szczękościsku, czy trzeba czekać aż minie? Pozdrawiam i proszę o pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyrzynajaca się ósemka może dokuczać przez 7 dni.
      Trzeba cierpliwie brak antybiotyk i zachowawywac możliwie jak najlepszą higienę jamy ustnej.
      Jeżeli się Pani niepokoi proszę koniecznie skontaktować się z własnym lekarzem.

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. Na szczęście dzisiaj zobaczyłam i poczułam! juz poprawę. Jak tylko szczękościsk minie całkowicie umawiam sie na usunięcie ósemki. Pozdrawiam.

      Usuń
  75. Witam. Cztery dni temu usunęłam chirurgicznie prawą, dolną ósemke. Zabieg był dość skomplikowany, wszystkie 3 korzenie miały haczykowaty kształt. Chirurg miał trudności, żeby odwiercic korzenie od kości. Trudząc się powtarzał, że to wielki monolit. Po wszystkim rana została zaszyta. Chirurg zaordynowal antybiotyk Dalacin c. Następnego dnia po zbiegu obudziłam się z monstrualną opuchlizna, szczekosciskiem. Ból był umiarkowany. Dzisiaj (4 dzień) opuchlizna lekko zmalała i pojawił się duży żółto brązowy siniak na policzku. Martwi mnie duży twardy i ciezki wałek w policzku. Utrudnia mi to mówienie i spożywanie posiłków - fald skóry uniemożliwia zgryzienie. Dodam,że ten obrzęk wystąpił od ust mniej więcej do szóstki. Czy to normalne?
    Dodatkowo bolą mnie obydwa zawiasy szczęki i okolice skroni. To wrażenie "jakby były zmęczone". Jak długo mogą się utrzymać bóle głowy - to takie ostre szarpniecia.
    Za dwa dni wyjeżdżam na urlop i obawiam się czy do tego czasu będę już w dobrej formie...
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
    Pola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gojenie po trudnej ósemce trwa od 7 do 10 dni.
      Opisane przez Panią objawy są jak najbardziej normalne po takim zabiegu.

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź.
      Czy przebywanie na słońcu może mi zaszkodzić?

      Usuń
  76. Witam,

    2.08 przeszłam zabieg chirurgicznego usunięcia częściowo zatrzymanej prawej dolnej ósemki. Chirurg opisał zabieg jako "trudny". Następnego dnia wystąpiły opisywane przez Pana Doktora i pacjentów dolegliwości tj. duzy obrzęk, szczekoscisk, ból... Mnie jednak niepokoją dolegliwości, które nie zostały wspomniane dotychczas. Odczuwam obustronny ból i ucisk zawiasów szczęki, kości twarzy,skroni. W uszach pojawiło się nieustające "dzwonienie". Odczuwam także zawroty głowy i okresowe bóle głowy. Bardzo niepokoją mnie te objawy. Będę wdzięczna za pomoc.

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  77. Witam miałam usuwanie obydwie góre ósemki z jakieś 3 tygodnie temu. Po prawej stronie wszystko wporzadku, natomiast lewa strona bardzo mnie boli, czuję jakby ucisk w oczodole i po lewej stronie zatok nosowych, boję się że to od tej ósemki, dodam że lekarz nie rozcinał mi dziąseł ani nic bo zęby były wyrżnięte nie zaszywał mi również ran, ktore bardzo długo krwawiły cały dzień. dzisiaj wypiłam sok, potem drinka i boli mnie cała ta lewa strona, czy to mogą być jakieś powikłania po 3 tygodiach dopiero? antybiotyku też żadnego nie dostałam, Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wymaga Pani konsultacji lekarskiej.
      Być może boli Panią niezagojony do końca zębodoł.
      Dolegliwości promieniuja wtedy do zatoki i do oczodołu.
      Gorszą opcją, którą należy wykluczyć jest połączenie z zatoką szczękowa. Pisze o tym w pkt 3 powyższego posta.

      Usuń
    2. Wymaga Pani konsultacji lekarskiej.
      Być może boli Panią niezagojony do końca zębodoł.
      Dolegliwości promieniuja wtedy do zatoki i do oczodołu.
      Gorszą opcją, którą należy wykluczyć jest połączenie z zatoką szczękowa. Pisze o tym w pkt 3 powyższego posta.

      Usuń
  78. Witam Panie Wojciechu,

    27 września miałam usuwane 2 zęby mądrości (górny i dolny) po lewej stronie. Został mi jeszcze do usunięcia jeden dolny po prawej stronie. Chirurg który przeprowadził zabieg zaplanował usunięcie ostatniego zęba 11 pażdziernika, przy okazji ściągnięcia szwów z dwóch poprzednich. Dotarły do mnie opinie, że 2 tygodnie odstępu pomiędzy jednym a drugim zabiegiem to za wcześnie. Ponoć szczęka potrzebuje więcej czasu żeby się "sklepić"? Nie wiem co w tej sytuacji zrobić? Czy mógłby Pan wyrazić swoją opinię na ten temat?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależy jakie są ósemki. Jeżeli są zatrzymane czyli niewyrżniete to odstęp powinien być nieco dłuższy ok 4-6 tygodni. Jeżeli ósemki są "normalne",widoczne w jamie ustnej wtedy 2 tygodnie przerwy jest ok.

      Usuń
    2. Obie wyrwane ósemki były widoczne w jamie ustnej i były wyrżnięte prawie w całości, natomiast ta ostatnia ósemka również jest prawie całkowicie widoczna. Czyli w tej sytuacji nie ma przeciwwskazań?

      Usuń
  79. Witam, mój chłopak ma ustawione poziomo dolne ósemki, takze prawie uciskaja na korzenie siódemek, dentystka powiedziala, ze przy wydłutowaniu moze nastapic porażenie nerwu i paraliz twarzy, Czy to prawda iczy mozna wyleczyc paraliz, przywrocic czucie? (moge przeslac zdj RTG)

    OdpowiedzUsuń
  80. Paraliż nie grozi ale niedoczulica dolnej wargi po stronie operowanej. Warga może być po prostu drętwa ale ruszać będzie się normalnie.
    Możliwości leczenia niedoczulicy są ograniczone. Pocieszeniem jest to ze z reguły stan ten ustępuje samoistnie ale po długim czasie (do roku)
    Proszę o tym przeczytać w powyższym poście.

    OdpowiedzUsuń
  81. Witam,
    Moje 4 ósemki należało usunąć z powodu małych stanów zapalnych a przede wszystkim naciskania na resztę zębów, do tego stopnia że po aparacie zęby się poprzesuwały.6 dni temu usunięto mi 2 zatrzymane ósemki po jednej stronie, ból ustawał po 3 dniu ale 4go dnia zaczęły mnie boleć dziąsła i zęby po stronie usuniętych ósemek. Ból podobny do tego, który męczył mnie w pierwszych dniach po założeniu aparatu. Do tego stopnia, że ciężko było mi umyć zęby, nie mówiąc o zagryzaniu, obecnie ból trochę ustał ale nie jestem w stanie zacisnąć wszystkich zębów, mam wrażenie, że to problem zgryzu, że zęby są nierówne. Czy w tak krótkim czasie zęby mogły się przemieścić jeśli wyrwane ósemki bardzo na nie napierały?
    Dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  82. Witam,
    Moje 4 ósemki należało usunąć z powodu małych stanów zapalnych a przede wszystkim naciskania na resztę zębów, do tego stopnia że po aparacie zęby się poprzesuwały.6 dni temu usunięto mi 2 zatrzymane ósemki po jednej stronie, ból ustawał po 3 dniu ale 4go dnia zaczęły mnie boleć dziąsła i zęby po stronie usuniętych ósemek. Ból podobny do tego, który męczył mnie w pierwszych dniach po założeniu aparatu. Do tego stopnia, że ciężko było mi umyć zęby, nie mówiąc o zagryzaniu, obecnie ból trochę ustał ale nie jestem w stanie zacisnąć wszystkich zębów, mam wrażenie, że to problem zgryzu, że zęby są nierówne. Czy w tak krótkim czasie zęby mogły się przemieścić jeśli wyrwane ósemki bardzo na nie napierały?
    Dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wdaje mi się to mało prawdopodobne.
      Pani dolegliwości raczej pochodzą od ran po ósemkach. Ból może promieniowac nawet do przednich zębów.

      Usuń
  83. Dziękuję bardzo za odpowiedź i poświęcany nam- czytelnikom czas.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  84. Dzien dobry, 4dni temu miałam usuwane dwie ósemki (dolna i gorna-dlutowanie,szwy,antybiotyk te sprawy😕) opuchlizna powoli schodzi, rany bolą to wiadomo, ale niepokoi mnie jedna sprawa, a mianowicie osłabione czucie i mrowienie połowy dolnej wargi oraz brody po stronie zabiegu. Czy to uszkodzenie nerwu? Czy powinnam udać się na konsultację do mojego stomatologa, który wykonywał zabieg? Dodam, że miesiąc temu miałam taki sam zabieg po drugiej stronie i nie było takiego stanu odrętwienia, więc troche mnie to martwi.
    Z góry dziękuje za odpowiedź.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Opisuje Pani objawy parezy nerwu zebodolowego dolnego.
      Proszę dokładniej o tym przeczytać w poście powyżej.
      Dla porządku poinformował bym o tym własnego doktora.

      Usuń
  85. Witam. 2 września miałam dłutowaną całkowicie zatrzymana ósemkie. Rana była zszywana. Mineło 7tyg a ja nadal czuje jak bym miała od środka spuchnięty i twardy policzek, czy to normalne? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może wyczuwa Pani bliznę pooperacyjną.
      Jeżeli się Pani niepokoi lepiej jest pokazać się lekarzowi wykonujacemu zabieg

      Usuń
    2. Dziś pojawił się obrzek policzka i ból dziasła w okolicy operowanej jak również siódemki i szóstki. Czy po tak długim czasię możliwe jest takie powikłanie? Jutro ide do chirurga który wykonywał zabieg, ale boje się co mnie czeka...

      Usuń
    3. Możliwe.
      Pewno trzeba będzie delikatnie rozwarstwic i oczyścić ranę. Wypłukać dać antybiotyk i tyle.

      Usuń
    4. Możliwe.
      Pewno trzeba będzie delikatnie rozwarstwic i oczyścić ranę. Wypłukać dać antybiotyk i tyle.

      Usuń
    5. Witam. Ponownie 21 października miałam czyszczoną rane i dostałam ponownie antybiotyk. Miałam również zalecenie płukania strzykawką z tzw tempą igłą i wodą przegotowaną. Niestety znowu odczuwam ból. Znowu czeka mnie rozłupywanie dziąsła i płukanie rany? Wolałabym tego uniknąć bo poprzednim razem mimo znieczulenia dość mocno bolało.

      Usuń
  86. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę przeslac pantomogram na adres chirurg.osemek@gmail.com.
      Postaram się coś doradzić

      Usuń
  87. Witam,
    Za miesiac prawodopodbnie bede miala usuwana ósemkę dolną. Robilam dzisiaj zdjęcie i wyglada to niewesoło. Jak dla mnie rośnie tragicznie i obawiam sie parestezji. Czy istnieje ryzyko, że po naderwaniu nerwa czucie już w ogóle nie powraca ?
    Dziękuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak to możliwe.
      Jednak skrajnie mało prawdopodobne.

      Usuń
    2. Tak jak to możliwe.
      Jednak skrajnie mało prawdopodobne.

      Usuń
  88. Czy mógłby Pan rzucic okiem na to zdjęcie? Obawiam się ze ubytek bedzie dość spory bo ósemka opada na siódemkę i w sumie wygląda to praktycznie jak na zdjęciu, które zostało zamieszczone w poście u góry.

    OdpowiedzUsuń
  89. Panie Doktorze,
    W lipcu usunięto mi ostatnią ósemkę, górną lewą. Aktualnie, niemal 3 miesiące po zabiegu miewam bóle w okolicy twarzowej ( przeważnie wieczorami i rano, jakby w miejscu przechodzenia policzka w górną szczękę, ból jest do zniesienia aczkolwiek momentami uciążliwy, rozpierający, ćmiący. Zauważyłem też że szczęka zaczęła przeskakiwać przy gryzieniu twardszych pokarmów i niekiedy przy zaciąganiu śliny czuć słony posmak z tego miejsca.
    Pozdrawiam Hubert

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest wiele przyczyn które mogą powodować takie objawy jakie Pan podaje.
      Być może ząb nie został usunięty w całości?
      Być może w zębodole tkwi luźny fragment kostny (martwak)
      Być może zębodoł (kość) nie jest do końca zagojony i zalegają w nim resztki pokarmowe które powodują podrażnienia?
      Być może po ekstrakcji doszło do połączenia z zatoką szczękową i to połączenie się nie zagoiło?

      Wymaga Pan konsultacji lekarskiej, dokładnego zbadania Pana, być może wykonania rtg.
      Najsensowniej zgłosić się z tym problemem do lekarza wykonującego zabieg.
      Via internet niewiele da się zrobić.

      Usuń
  90. Dobry wieczór Panie Doktorze! Dzisiaj o 17.30 usunięto mi dolną lewą ósemkę. Zabieg trwał 5 minut, obeszło się bez dłutowania, szwów itp. Nie musiałabym przyjąć leków przeciwbólowych, gdyby nie fakt, że dostałam stanu podgorączkowego 37,5 i trochę mną telepało. Czy taki stan jest normalny po ekstrakcja? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  91. Gorączka czy stan podgoraczkowy mogą się zdarzyć po usuwaniu zęba.
    Z reguły trwa to dwie trzy doby

    OdpowiedzUsuń
  92. Panie Doktorze mam jeszcze jedno pytanie. Czy zawroty głowy to też norma po usunięciu ósemki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tuż po zabiegu mogą się zdarzyć.
      Później czasami jako wynik osłabienia ogólnego po zabiegu lub odwodnienia. Chory z reguły mniej je i pije po zabiegu bo jest obolaly

      Usuń
  93. Witam i potrzebuję pomocy. Moja ósemka ukruszyła mi siódemkę (w tym miejscu, które jest na zdjęciu zaznaczone żółtym kółkiem w tym artykule). Pokazał się jedynie kawałek nowego ząbka i doszło jeszcze do rozlatywania się dziąsła na miejscu ósemki. Aczkolwiek dodam, że moja 8 rosnąca obok 7 zmienia swoje położenie. Czasami mnie zaboli jednak nie jest to silny ból i niestały. Czekać aż się wyrznie? są szanse? podkreślę 8 rośnie obok 7 ale bardzoo, bardzoo blisko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem. Aby odpowiedzieć na Pani pytania potrzebne jest zbadanie Pani na żywo i wykonanie rtg (pantomogramu).
      Sugeruje zatem udanie się do własnego dentysty.

      Usuń
  94. Witam,
    w sobotę 19 listopada miałam usuwaną górną 6-stkę. Ekstrakcja trwała godzinę, ząb cały czas pękał i nie chciał "wyjść". Po usunięciu okazało się, że jest połączenie ustno-zatokowe. Dentysta ( chirurg szczękowy) oczyścił ranę, łyżeczkował i wszystko pozszywał. Przeciwbólowo kazął brać 3x dziennie Ketonal. Od poniedziałku pojawiła się ropna wydzielina z nosa( ścieka głównie gardłem), ból cały czas był silny więc we wtorek poszłam do internisty. Internist aprzepisał Clindamycin 300 - 3 razy dziennie i był zdziwiony, że odrazu nie dostałam antybiotyku. W środę rano bół się nasilił. Zaczeła boleć mnie 7-demka, boli samoistnie i podczas zamykania szczęki. Dodatkowo do gardła ściekła mi wielka ilość gęstej ropy zabarwioan świeżą krwią. Ponadto odczuwam takie jakby "bulgotanie" w miejscu po 6-stce. Przy czkawce, kichnięciu czy odbijaniu ból jest ogromny i właśnie wtedy najlepiej czuć to "bulgotanie". Niestety wizytę u stomatologa mam dopiero jutro, martwię się bo ketonal przestaje na mnie działać i nie wiem co się dzieje. Czy to objawy suchego zębodołu? Czy może jeszcze coś innego? Co się dzieje z 7-demką? Pzred zabiegiem nie dawała kompletnie żadnych dolegliwości.
    Proszę o poradę.
    Pozdrawiam,
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wymaga Pani konsultacji lekarskiej.
      Przez internet, bez zbadania Pani nie jestem w stanie pomoc. Sugeruje kontakt z lekarzem wykonującym zabieg. On wie najwięcej o zaistniałej sytuacji.
      Doraźnie radzę brać antybiotyk i unikać silnego dmuchania przez nos.

      Usuń
  95. Witam. We wtorek tj. 22.11.16 miałem usunięte górną prawą ósemki. Zabieg bez większych problemów,jedynie końcowe zdziwienie stomatologa że rzadkością spotykane są 4-kanałowe korzenie. Po samej wizycie standardowo opuchlizna,ból i krwawienie (jakieś 8 godzin). Dodam do tego źe rana nie była zszywacz, żaden antybiotyk polecony. Po 4 dniach powinno być lepiej, ale niestety tak nie jest, ból podczas jedzenia, szczęki nie mogę za mocno otwierać i czasem kłucie w uchu. Czy jest to coś poważnego.
    Proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawdopodobnie jest to suchy zębodół. Czyli utrudnione gojenie rany. Należy zgłosić się do własnego lekarza.

      Usuń
  96. Nosze aparat ortodontyczny, od 3 dni zauwazylam, iz przy gornej prawej siódemce cos mi przeszkadza, zagladajac do jamy ustnej, widac, ze jest to kawalek zęba, prawdopodobnie osemka(zadnej nie mialam usuwanej), nie czuję bolu. Wizytę z lekarzem prowadzacym mam dopiero na poczatku stycznia, Czy powinnam udac sie z tym zjawiskiem wczesniej na konsultacje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze jeżeli pacjent niepokoi się swoim zdrowiem powinien skontaktować się z lekarzem.
      Dlatego bez zbadania Pani na żywo ciężko mi odpowiedzieć na Pani pytanie.

      Usuń
  97. Witam serdecznie Panie Doktorze.
    Przede wszystkim chapeau bas za prowadzenie takie bloga i pomoc ludziom w cierpieniu. A teraz krótki opis mojej "tragedii". W srodę 7.12 usuwałam dolną, lewą ósemkę,niewyrżniętą. Była dość mocno osadzona więc lekarka borowała kawałek żuchwy. Udało się ją pięknie wyjąć w całości i z tego co słyszałam to rana została wyłyżeczkowana. Zaszyto ranę, zrobiono zdjęcie i powiedziano mi, że wszystko ładnie się udało. Nie ma żadnych pozostałości. Dostałam antybiotyk, który i tak brałam już od tygodnia (na zlikwidowanie stanu zapalnego). Oczywiście na drugi dzień opuchlizna, ból, i problem z połykaniem. Cała tylna ściana gardła po lewej strone sina i przekrwiona. Dziś jest już 5 - ty dzień, a pozostałości sa według mnie straszne: twarda gulka na kosci, którą widać na zewnątrz. To jest do przeżycia. Martwi mnie odrętwiała połowa i czubek języka ( uczucie jak po sparzeniu się) kłucie w dziąsłach, kości po lewej stronie oraz przedziwny szczękościsk lewej strony...tak jakby w tym miejscu grawitacja była zwielokrotniona do maximum lub jakby ktos próbował rozerwać mi żuchwę. Duże napięcie. Panie Doktorze, czy te objawy miną, czy tak pozostanie już na zawsze?
    Szczerze dziękuję za odpowiedz.
    Pozdrawiam ciepło.
    Eva

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie opisane przez Panią objawy są normalne po usunięciu ósemki oprócz parezy nerwu językowego (pieczenie języka). Niepokojące objawy powinny ustąpić w ciągu kilkunastu dni. Pareza nieco dłużej do miesiąca.
      Górka na kości nie będzie widoczna I bolesna ale będzie wyczuwalna do 6 tygodni.

      Usuń
  98. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  99. Dzień dobry,
    30 października 2016 miałam dłutowaną lewą dolną ósemkę. Zabieg trwał dość długo. Dentysta nie mógł jej wyciągnąć, była chyba zbyt mocno i głęboko osadzona. Od razu po zabiegu najbardziej dotkliwy był ból lewej strony języka - od samego czubka do końca, brak czucia, wrażenie spuchnięcia. Po około tygdodniu ból powoli zanikał, jednak przez długi czas mocno przygryzałam sobie tę część języka co skutkowało ponownym bólem. Aktualnie minęły ponad 2 miesiące i utrzymuje się dziwne wrażenie sparzenia języka oraz jest on bardzo wrażliwy na ciepło (jem ciepłą potrawę i prawa strona jest okej a po lewej stronie parzy) oraz na miętowe smaki (chociażby pasta do zębów). Czy taka poprawa 2 miesiące po zabiegu oznacza, że również aktualne dolegliwości zniknął z czasem? Nie powiem, że wrażliwość języka w niektórych sytuacjach staje się nieznośna i po prostu męcząca.
    Proszę o wskazówkę.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń