Paradontoza to inaczej choroba przyzębia. Chorują wtedy nie zęby jako takie, ale dziąsło i kość wokół nich. Skutkiem choroby jest zanik kości szczęki co prowadzi to utraty zakotwiczenia zębów w kości. Zęby zaczynają się ruszać a w skrajnym przypadku wypadają same.
Jest to oczywiście choroba przewlekła, trwająca latami.
Innymi objawami paradontozy są krwawienie dziąseł i halitoza (niemiły zapach z ust).
Czynnikiem bardzo mocno sprzyjającym rozwojowi choroby przyzębia jest palenie tytoniu. Osobie palącej dużo trudniej zachować należytą higienę jamy ustnej. A dym papierosowy drażni dziąsła powodując w nich stan zapalny.
Leczenie choroby przyzębia jest trudne i przewlekłe. Tak naprawdę nie da się jej zupełnie wyleczyć ale można bardzo spowolnić jej przebieg.
Po pierwsze, należy odpowiednio często czyścić w gabinecie dentystycznym zęby z osadu i kamienia nazębnego. U niektórych trzeba robić to co 6 miesięcy u innych co kwartał.
Po drugie, trzeba usunąć wszelkie ogniska zapalne w jamie ustnej. Usunąć zęby zniszczone, zaplombować zęby z ubytkami.
Po trzecie, pacjent musi zachowywać IDEALNĄ, DOMOWĄ HIGIENĘ JAMY USTNEJ. Należy myć zęby po każdym posiłku, nawet małym. Używać miękkiej szczotki oraz nitki dentystycznej. Jeśli nie umiemy się nią posłużyć należy poprosić o instruktaż lekarza.
autor: Wojciech Bukowski
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńPanie doktorze!
OdpowiedzUsuńMam pytanie niezwiązane z postem. Interesuję się trochę stomatologią, więc kojarzę Pański profil na facebook. Moje pytanie dotyczy szczypania w języku które występuje u mnie po zabiegu dłutowania ósemki (dolnej, jeden drobny korzeń został w dziąślem zabieg bardzo traumatyczny i długi - trwał ze wszystkim prawie 2 godziny) Szczypanie przebiega po stronie znieczulonej, w cienkim długim punkcie (nerw?). Zabieg był przeprowadzany w tym miesiącu. Czy jest szansa że dolegliwość minie, czy mogę zrobić coś aby się zmniejszyła? (mój chirurg nie odpowiedział konkretnie na to pytanie :) nie podważam oczywiście jego kompetencji, ale wolę zapytać jeszcze kogoś o ile zgodzi się Pan odpowiedzieć). Pozdrawiam!
proszę o bezpośredni kontakt mailowy na adres: chirurg.osemek@gmail.com
UsuńBukowski