Paradontoza to inaczej choroba przyzębia. Chorują wtedy nie zęby jako takie, ale dziąsło i kość wokół nich. Skutkiem choroby jest zanik kości szczęki co prowadzi to utraty zakotwiczenia zębów w kości. Zęby zaczynają się ruszać a w skrajnym przypadku wypadają same.
Jest to oczywiście choroba przewlekła, trwająca latami.
Innymi objawami paradontozy są krwawienie dziąseł i halitoza (niemiły zapach z ust).
Czynnikiem bardzo mocno sprzyjającym rozwojowi choroby przyzębia jest palenie tytoniu. Osobie palącej dużo trudniej zachować należytą higienę jamy ustnej. A dym papierosowy drażni dziąsła powodując w nich stan zapalny.
Leczenie choroby przyzębia jest trudne i przewlekłe. Tak naprawdę nie da się jej zupełnie wyleczyć ale można bardzo spowolnić jej przebieg.
Po pierwsze, należy odpowiednio często czyścić w gabinecie dentystycznym zęby z osadu i kamienia nazębnego. U niektórych trzeba robić to co 6 miesięcy u innych co kwartał.
Po drugie, trzeba usunąć wszelkie ogniska zapalne w jamie ustnej. Usunąć zęby zniszczone, zaplombować zęby z ubytkami.
Po trzecie, pacjent musi zachowywać IDEALNĄ, DOMOWĄ HIGIENĘ JAMY USTNEJ. Należy myć zęby po każdym posiłku, nawet małym. Używać miękkiej szczotki oraz nitki dentystycznej. Jeśli nie umiemy się nią posłużyć należy poprosić o instruktaż lekarza.
autor: Wojciech Bukowski
sobota, 3 sierpnia 2013
"Dziura w kości"
Czy ubytek kości usuniętej przeze mnie podczas zabiegu jest groźny?
Czy ta "dziura w kości" kiedyś się zarośnie?
Uspokoiłem pacjentkę. Ta ilość kości szczęki usuniętej wokół usuwanego zęba nie powoduje żadnej szkody dla pacjenta.
Tkanka kostka potrzebuje około 2 miesięcy aby się zagoić, a żeby w pełni odbudować objętościowo miejsce po zębie potrzebne jest około jednego roku.
Dolegliwości bólowe występują jedynie tuż po zabiegu przez około tydzień. Dalsze gojenie przebiega całkowicie niezauważalnie dla pacjenta.
Masz pytania? Chętnie na nie odpowiem.
Email: chirurg.osemek@gmail.com
autor: W. Bukowski
Subskrybuj:
Posty (Atom)